м. Київ, проспект Перемоги, 121-Б 8:00 - 17:00 ПН-СБ

Питання - відповіді

Як підготуватися до ЕКЗ?

Ось 6 основних порад по підготовці:

Чи можна зробити другу і третю спробу ЕКЗ?

Звичайно можна. Взагалі ЕКЗ можна повторювати кілька разів. Так як перша невдала спроба зовсім не означає, що даний вид лікування безпліддя вам не підходить, а навпаки, повторне ЕКЗ часто призводить до успішного результату.

Справа в тому, що доктор зможе виявити причину першої невдалої спроби і керуючись результатами минулих процедур і аналізів, розробити нову, покращену, схему лікування.

Коли можна проводити повторне ЕКЗ?

Ми рекомендуємо вам витримати проміжок близько двох місяців перед тим, як знову приступити до лікування. За цей час наші фахівці зможуть проаналізувати, з якої причини сталася невдача, а ви - морально підготуватися до другої процедури.

Якщо невдача трапилася через погану якість яйцеклітин, ми порадимо вам скористатися яйцеклітинами донора. До того ж вам буде потрібно здати кілька аналізів, що теж вимагає часу. Ваш організм також потребує «відпустки», після якої він з новими силами почне боротися за успішне запліднення!

Що таке безпліддя?

Якщо ви намагалися завагітніти безуспішно протягом, як мінімум, 12 місяців, у одного або обох партнерів може бути діагностовано безпліддя.

Це не означає, що у вас ніколи не буде дітей, просто вам потрібна допомога в пошуку причини даної проблеми і допомога репродуктолога в лікуванні для її вирішення.

Навіть якщо у вас вже є дитина, ви все одно можете страждати безпліддям, намагаючись завагітніти в другій або третій раз, це називається вторинним безпліддям.

Який повинен бути ендометрій для ЕКЗ?

Від 9 до 11 мм в момент перенесення ембріонів. Якщо він більше 14 або менше 8 мм, значно знижуються шанси на вдале ЕКЗ.

Інформацію про товщину ендометрія лікар отримує при огляді, за допомогою апарату УЗД.

Причини надмірного зростання ендометрія може стати ендометріоз, поліпи, дифузна або вогнищева гіперплазія ендометрію, і ЕКЗ в такому випадку проводиться тільки після гормонального лікування.

Тонкий ендометрій це наслідок дисгормональних порушень, пошкодження базального шару ендометрія при виконанні медичних маніпуляцій (наприклад, хірургічного переривання вагітності), гіпоплазії або запального захворювання внутрішнього шару матки.

Навіщо заморожувати ембріони?

Якщо при проведенні процедури ЕКЗ вдається отримати більше ембріонів, ніж необхідно для одного перенесення, за бажанням пари їх можна зберегти при дуже низькій температурі - провести криоконсервацию (вітрифікації) залишених ембріонів.

Замороження є своєрідною «біологічною підтримкою» для пари: не можна точно передбачити, чи буде успішною стимуляція і запліднення при можливій наступній спробі. Тому зберігаючи залишені ембріони, пара збільшує свої шанси.

Вітрифікація (миттєва заморозка) ембріонів рекомендується не тільки при отриманні надлишкової кількісті «якісних» ембріонів в протоколі ЕКЗ, але і в таких випадках:

якщо у пацієнтки є підвищений ризик виникнення синдрому гіперстимуляції яєчників;

в процесі імплантації ембріонів були виявлені такі захворювання, як недорозвинення матки, поліпи ендометрію і т.п.;

в день пересадки ембріона у пацієнтки виявилася кровотеча або виникли інші проблеми зі здоров'ям.

Що таке спермограма і навіщо її призначають?

Спермограма - один з основних аналізів, що дозволяє провести оцінку здатності чоловіка до зачаття дитини.

Це дослідження може бути призначено для:

Чи можу я зробити що-небудь, щоб поліпшити якість моєї сперми?

Сперма має тримісячний життєвий цикл, тому будь-які зміни, які ви можете внести в свій образ життя, такі як припинення куріння і зниження споживання алкоголю, можуть допомогти поліпшити загальну якість вашої сперми протягом тримісячного періоду. Ви також можете приймати добавки, що містять вітамін С, вітамін Е, цинк і селен, або покращувати свій раціон за допомогою продуктів, багатих цими вітамінами і мінералами.

Підсадка ембріона проводиться на повний сечовий міхур?

Так. Повний сечовий міхур забезпечує більш чітке сканування ультразвуком, а також полегшує перенесення ембріона в матку.

Чи приводить ЕКЗ до двійні та багатоплідних пологів?

Згідно асоціації репродукції і ембріології людини (HEFA), одна з п'яти вагітностей ЕКЗ може привести до багатоплідних пологів. Зазвичай це відбувається тому, що під час ЕКЗ в матку можуть підсадити кілька ембріонів. Це підвищує шанси на успішну імплантацію. Однак зараз все частіше переносять по одному ембріону, щоб запобігти можливості багатоплідної вагітності.

Що краще, свіжа або заморожена сперма?

Вчені виявили, що заморожені сперматозоїди показали себе так само добре, як і свіжі сперматозоїди при ІКСІ з точки зору успішності вагітності, незважаючи на статистично значущу відмінність в швидкості запліднення (заморожена сперма 62%, свіжа сперма 47%).

Чого очікувати під час і після перенесення ембріона?

Процес перенесення ембріонів аналогічний процесу взяття мазка. Лікар вставить дзеркало в піхву жінки, щоб розкрити стінки піхви.

Використовуючи ультразвук для точності, лікар проведе катетер через шийку матки. Звідти ембріони проходять через трубку і потрапляють в матку.

Процес зазвичай безболісний і рідко потребує будь-яких знеболюючих засобів. Після процедури жінки можуть відчувати спазми, здуття живота і виділення з піхви.

Подальше спостереження проводиться через 2 тижні, щоб перевірити, чи був імплантований ембріон.

Чи є які-небудь побічні ефекти під час лікування?

Синдром гіперстимуляції яєчників, або СГЯ, може виникнути, коли яєчники надмірно стимулюють медикаментами під час лікування безпліддя. Необхідно згадати, що СГЯ може проходити в легкій, середній і важкій формі. Нижче описані симптоми від найбільш легкої форми до найважчої:

Дані симптоми можуть виникнути вже на третій день після стимуляції. Якщо ви відчули один із симптомів, повідомте про це свого лікаря.

Що таке бластоциста?

Бластоциста - це ембріон на 5-6 день розвитку. Вважається, що на цій стадії ембріони мають кращу здатність до імплантації в матку.

Як скоро після лікування я можу зробити тест на вагітність?

Ми рекомендуємо вам зачекати щонайменше 14 днів після перенесення ембріонів, перш ніж робити тест на вагітність. Багатьом, хто проходив лікування це відомо як «двотижневе очікування».

Чи будуть мої діти безплідні після ЕКЗ?

Ні. Спадкові захворювання, що викликають безпліддя передаються незалежно від способу їх зачаття.

У інших «екз-дітей» теж народжуються діти, внуки, зачаті природним шляхом. Спадкові захворювання, що викликають безпліддя, передаються незалежно від способу зачаття, а запальні захворювання, порушення гормонального фону і генетична або імунна несумісність подружжя у спадок не передаються.

Так що залежності між ЕКЗ і ризиком безпліддя у дітей немає.

Вище ризик невиношування вагітності після ЕКЗ в порівнянні з природним зачаттям?

Є статистичні дані, в яких зазначено, що кількість викиднів після ЕКЗ вище, ніж при самостійному зачатті для пацієнтів тих же вікових груп (від 18 до 32 % всіх вагітностей після ЕКЗ зупиняються на малому терміні).

Але при цьому не враховано результати ПГД, яка істотно знижує ризик невиношування вагітності (так, при порівнянні груп зі звичним невиношуванням вагітності у пар з самостійним зачаттям частота викиднів досягала 28%, а у пар після ЕКЗ з ПГД середня частота абортів склала 9%).

Частота викиднів після ЕКЗ не пов'язана безпосередньо з ЕКЗ.

Вона безпосередньо пов'язана з факторами, які стали причиною, що викликали необхідність пари вдатися до лікування методом ЕКЗ.

Ви лікуєте безпліддя тільки методом ЕКЗ?

Для визначення причин, що викликали із зачаттям, попередньо проводиться комплексне обстеження кожної пацієнтки одночасно за кількома напрямками:

Головне завдання - усунути причини, що перешкоджають настанню вагітності.

При різних порушеннях в роботі яєчників, ефективною є комплексна гормональна терапія.

При наявності статевих інфекцій або ЗПСШ застосовуються антибіотики і антибактеріальні препарати.

Також в ході лікування досить часто виникає необхідність хірургічних втручань. Наприклад, для видалення доброякісних новоутворень.

І тільки якщо консервативне або хірургічне лікування не допомогли і вагітність не наступила, то медики можуть запропонувати лікування безпліддя за допомогою сучасних репродуктивних технологій, наприклад ЕКЗ.

Чи можуть ембріони випасти з матки після підсадки?

Випадання ембріона з порожнини матки, навіть до моменту його повного занурення в ендометрій, повністю виключається. Матка являє собою гладком'язови орган, який має вигляд перевернутої груші, яка з'єднується з піхвою за допомогою шийки.

Поява ембріона в маткової порожнини активізує залози шийки, в результаті чого вони починають виробляти густіший і в'язкий секрет. У цервікальному каналі з'являється величезний потік слизу, що забезпечує утримання плоду на належному місці і запобігає розвитку самовільного викидня.

Які шанси на успіх при заморожуванні яйцеклітини після 35 років?

Після 35 років яйцеклітин залишається трохи більше 25 тисяч. Крім зменшення кількості ооцитів значно знижується їх якість. Збільшується кількість анеуплоїдних клітин, що мають змінений набір хромосом і не здатних до формування життєздатного ембріона.

Неякісні яйцеклітини виникають через зниження оваріального резерву яєчників, пошкодження вільними радикалами, токсинами, нікотином і т.д., а також зниження загального здоров'я організму. При поганій якості яйцеклітини, навіть якщо ембріон формується, ймовірність невиношування вагітності і вроджених патологій дуже велика.

Після 35 років збільшується ризик народження дітей з хромосомними аномаліями, такими як синдром Дауна, синдром Едвардса та ін.

Вважається, що після 45 років практично всі ооцити стають анеуплоїдними. Тому в донорських програмах ЕКЗ успіх визначається не віком пацієнтки, яка бере участь в програмі, а віком донора яйцеклітини.