м. Київ, проспект Берестейський, 121-Б 8:00 - 17:00 ПН-СБ

Причини безпліддя

Причини безпліддя

Безпліддя означає неможливість завагітніти після одного року спроб (або шести місяців, якщо жінка старше 35 років). Жінки, які можуть завагітніти, але не можуть залишатися вагітними, також можуть бути безплідними.

Наскільки поширене безпліддя?

Причини жіночого безпліддя:

Вік

Для жінок вік залишається найважливішим фактором, що впливає на здатність мати дитину.

З віком народжуваність природним чином знижується. Зниження починається для жінки у віці 30 років, причому найбільше зниження спостерігається після 35 років. Основна причина цієї тенденції - з віком в жіночому організмі дозріває майже в 3 рази менше фолікулів, а якість самих яйцеклітин при цьому значно погіршується. Крім того, низька якість жіночих статевих клітин часто призводить не тільки до ненастання вагітності, а також до мимовільних викиднів або народження малюка з різними генетичними відхиленнями.

Яєчники

Наявність порушень в роботі яєчників, як результат - відсутність овуляції. Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є однією з таких причин жіночого безпліддя і зачіпає приблизно 1 з 5 жінок.

Маточні труби

Рубці або спайки в маткових трубах як результат попередньої операції або, можливо, інфекції, такі як хламідіоз, апендицит або СРК (синдром подразненого кишечника), можуть викликати закупорку маткових труб.

Гормони

Наявність гормонального дисбалансу є однією з основних причин жіночого безпліддя, так як воно може вплинути на вашу здатність до овуляції, що призводить до рідкісної овуляції або її відсутності. Наприклад гіпотиреоз (низька функція щитовидної залози), гіперпролактинемія (високий рівень чоловічих гормонів) і недостатність лютеїнової фази (низькі рівні прогестерону).

Матка

Наявність відомих або діагностованих аномалій матки зазвичай означає, що ви, ймовірно, будете відчуваєте такі стани, як міома, поліпи або ендометріоз, які можуть привести до утворення рубцевої тканини або спайок, навіть після того, як вони були вилікувані раніше.

Шийка матки

Іноді антитіла виявляються в слизової шийки матки жінки, яка може фактично перейти в атаку, вбиваючи сперму ще до того, як у неї з'явиться шанс перейти в очікувану позицію. Це називається ворожий цервікальний слиз і може бути викликане інфекцією в нижніх відділах репродуктивного тракту або підвищеною кислотністю.

Причини чоловічого безпліддя:

Сперматозоїди

Низька кількість сперматозоїдів, погана рухливість сперматозоїдів або аномальна форма можуть знизити вашу здатність запліднювати яйцеклітину.

Гормони

Якщо у вас є стан, при якому рівень лютеїнізуючого гормону (ЛГ) і фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) знижуються, це може призвести до низької виробленні сперматозоїдів або зниження рівня тестостерону в крові.

Анатомія

Будь-яка травма, хвороба, інфекції і подальше лікування, включаючи хірургічне втручання, могли пошкодити або заблокувати яєчка, в яких виробляються сперма і чоловічі статеві гормони, труби, через які доставляється сперма (сім'явивіднупротоку), або інші первинні структури в чоловічій анатомії, які можуть вплинути на фертильність.

Генетика

Багато спадкових (генетичних) захворюваннь можуть викликати низьке вироблення сперми або її відсутність, наприклад Синдром Клайнфелтера.

Вік

Не тільки жіноча репродуктивна функція, а й чоловіча, може знижуватися з віком. Це може вплинути на перебіг вагітності, ризик викидня і загальний стан здоров'я вашої дитини.

Інші фактори - ваш спосіб життя

Вага

Плануючи майбутню вагітність, партнери повинні розуміти, що важливим показником фізичного здоров'я є нормальна вага тіла. Низька вага або надмірна маса тіла (ожиріння) можуть мати негативний вплив на роботу органів внутрішньої секреції як у чоловіків, так і у жінок, наслідком чого може бути зниження ймовірності зачаття.


У прагненні схуднути, багато жінок зловживають різними дієтами, що може призводити до надмірного зниження індексу маси тіла (ІМТ ≤ 19) з подальшим розвитком анорексії або булімії. В результаті, може статися припинення менструації центрального походження, і як наслідок - вторинне безпліддя.

У той же час, надмірна вага (ІМТ ≥ 29) у жінок може сприяти розвитку хронічної ановуляції (відсутність овуляції) і олігоменореї (відсутність менструації). Дослідження також показали, що надмірна вага у чоловіків пов'язана з низьким рівнем тестостерону, гормону, який грає ключову роль у функціонуванні чоловічих статевих органів і вироблення сперми.

Алкоголь

Вживання алкоголю у великих кількостях може знизити шанси на природне зачаття у жінок, а також може негативно вплинути на вагітність, в той час як для чоловіків надмірне вживання алкоголю може знизити рівень тестостерону, якість і кількість сперматозоїдів, а також, можливо, знизити лібідо і викликати імпотенцію.

Екологія

Тривалий вплив певних токсинів, пестицидів, хімічних речовин і металів, використовуваних на робочому місці або навіть присутніх в навколишньому середовищі, може вплинути на вашу здатність завагітніти, а в крайніх випадках може також привести до безпліддя.

ЗПСШ

Відомо, що захворювання, що передаються статевим шляхом, впливають як на жіночі, так і на чоловічі статеві органи і викликають проблеми з фертильністю. Хоча деякі з них можна лікувати, недіагностовані ЗПСШ можуть надавати довгостроковий вплив на вашу здатність завагітніти.

Куріння

Куріння може негативно вплинути на репродуктивну функцію жінки, зменшуючи її шанси на зачаття, а також підвищуючи ризик викидня. Широко відомо, токсини в сигаретах чинять негативний вплив на якість сперматозоїдів у чоловіків, куріння також може викликати пошкодження ДНК.

Стрес і тривога

Надмірний стрес або тривога можуть пригнічувати овуляцію у жінок, знижувати кількість сперматозоїдів у чоловіків і знижувати лібідо у обох статей.