м. Київ, проспект Перемоги, 121-Б 8:00 - 18:00 ПН-СБ

5 непростих питань до ембріолога

Ми взяли інтерв'ю у ембріолога МЦ ІГР - Будерацькій Наталії Олексіївни.
Поговоримо про стадії розвитку ембріонів і відповімо на популярні питання пацієнтів.

1. Чому, наприклад, з 12 яйцеклітин не виходить 12 ембріонів?

У програмах ДРТ (допоміжних репродуктивних технологій) в одному циклі контрольованої стимуляції яєчників можна отримати 12 яйцеклітин, але не всі вони можуть бути зрілі і якісні. Часто зовні нормальні ооцити мають порушення в формуванні, що призводить до аномального запліднення або запліднення взагалі не відбувається. Також і сперматозоїди можуть нести хромосомні порушення, в результаті яких відбувається аномальне запліднення, а отримані ембріони зупиняються в розвитку.

2. Як ви оцінюєте ембріони?

Ембріони in vitro розвиваються в поживних середовищах до п'ятих - шостих діб в інкубаторах зі збереженням оптимальних умов (стабільний температурний режим, рівень вуглекислоти, кисню). Оцінка якості розвитку ембріонів ведеться за допомогою світлового мікроскопа. Ембріони високої якості на другу добу мають чотири клітини, на треті - вісім, на четверті - кількість клітин подвоюється, кордони між клітинами зливаються, а ембріон стає компактним, утворюється морула, на п'яту добу кількість клітин збільшується, починає формуватися бластоциста.

  

Фото ембріонів на 2 добу розвитку

Фото ембріонів на 3 добу розвитку

                                                 

Бластоциста відмінної якості з еуплоідним набором хромосом, 46ХХБластоциста відмінної якості з анеуплоідним набором хромосом, 49,Х,+3,+5,+18,+21

Бластоциста високої якості має багатоклітинну трофектодерму, з якої в подальшому формується плацента, а також має компактну внутрішньоклітинну масу, з якої утворюється безпосередньо ембріон.

3. Чи правда, що ідеальний за якістю ембріон, наприклад 5АА, може бути з хромосомними порушеннями?

Ембріони з множинними хромосомними порушеннями, можуть відставати або зупинятися в розвитку, мати фрагментацію цитоплазми, нерівні бластомери, малоклітинну трофектодерму, некомпактну внутрішньоклітинну масу.

4. Чи буває, що народжується не здорова дитина, хоча батьки робили ПГТ?

За статистичними даними 25 - 30% ембріонів можуть мати мозаїчний набір хромосом, тобто частина клітин може містити нормальний набір хромосом, а частина - аномальний, і тому висновок передімплантаційного генетичного тестування не є діагнозом плода, так як досліджується тільки кілька клітин, взятих з трофектодерми.

5. Як ви думаєте, як зміняться технології ЕКЗ в майбутньому?

На жаль, прогрес у розвитку технологій ЕКО не може дати гарантію настання вагітності. Безпліддя - це доцільна біологічна програма. Як би не старалися репродуктологи та ембріологи, але тільки в співтворчості з біологічними батьками може статися справжнє Диво - настання вагітності і народження здорової дитини, і навіть з перенесених ембріонів невисокої якості народжуються чудові діти.