м. Київ, проспект Перемоги, 121-Б 8:00 - 20:00 ПН-СБ

Кісти яєчників

Ми взяли інтерв'ю у акушера-гінеколога, репродуктолога, кандидата медичних наук - Геревича Юрія Йосиповича.

Сьогодні ми поговоримо про кісти яєчників, стосовно питань репродуктивної медицини.

Чим небезпечна кіста у жінок?

Кісти у жінок небезпечні тим, що іноді вони можуть приводити і бути причиною важких захворювань. Перш за все онкологічних захворювань. Кіста яєчника може бути раком, тому це дуже небезпечно.

Друга причина. Справа в тому, що кісти яєчників можуть бути передраковими станами. Тобто в цій кісті через деякий час може розвинутися онкологічне захворювання. Природно і очевидно, що це теж дуже небезпечно. Краще про це знати якомога раніше, щоб запобігти цьому важке захворювання.

Взагалі, кіст буває дуже багато різних видів. Наприклад, ендометріоїдні кісти. Вони небезпечні тим, що погіршують якість життя, викликають больовий синдром, можуть призводити до зниження фертильності. Тобто до розвитку безплідності у деяких жінок. Також бувають вроджені так звані дермоїдна кісти, які є результатом порушення закладки органів у внутрішньоутробному періоді, і в яєчнику з'являються ті тканини, яких там не повинно бути. Найбільш часто жирова тканина, тканина волосяних фолікулів, тканину зубів і так далі. Ці кисті повільно ростуть з віком і теж з часом можуть викликати болі, можуть зрідка озлакачествляться, порушувати якість життя. Ну і найбільш поширені кісти - це так звані функціональні кісти, які тимчасово виникають і потім самостійно зникають. Вони можуть бути шкідливі, якщо ми говоримо про репродуктивній медицині. Вони також можуть бути причиною больового синдрому, бути причиною розриву яєчника. Те, що може призвести до кровотечі, до оперативного втручання в реагентном порядку. Тому кісти можуть призводити до великої кількості неприємностей.

Чому важливо видалити кісту перед пункцією?

Чому важливо прибрати кісти? Ми в попередньому питанні обговорили, які небезпеки є у кісти. Очевидно, що якщо є рак, то потрібно лікувати. Звичайно, якщо навіть передраковий стан, це потрібно вирішити до початку репродуктивних технологій - до пункції. Якщо в результаті їх настане вагітність, ми тривалий час не зможемо втрутитися. Це може привести до сумних наслідків, тим більше, що під час вагітності онкологічні, передонкологічних процеси, як правило, прискорюють свій розвиток.

Також, якщо мова йде про ендометріоїдної кісті, тут питання складне, діскутабельне. Але все-таки якщо є можливість видалити кісту, не порушивши і не зменшуючи овореальний резерв, якщо цей резерв досить хороший спочатку, то в принципі, є сенс прибрати кісту, зменшити негативний вплив ендометріоїдної кісти. А це хронічне запалення, яке впливає на всі ланки, які важливі для настання вагітності, то ця операція теж буде корисною і буде покращувати результати репродуктивних технологій. Якщо ж спочатку резерв оваріальний дуже низький, може були вже операції або тривалий час розвивається ендометріоз, а розвиток ендометріозу і ендометріоїдних кіст призводить до зниження оваріального резерву, то я, наприклад, тоді рекомендую спочатку зробити стимуляцію, отримати яйцеклітини, заморозити ембріони, а потім вже оперуватися і готуватися до перенесення. Тобто зробити такий сегментований лікувальні цикл. Тому що, якщо ми йдемо на операцію, потрібно віддавати собі звіт, що все-таки ми овореальний резерв зменшимо, видаляючи цю ендометріоїдну кісту.

Якщо ж ми говоримо про функціональні кісти, то вони можуть заважати чисто механічно при початку стимуляції. Тобто яєчник вже збільшений за рахунок кісти, і виникає підвищений ризик ускладнення під час стимуляції: розрив яєчника, перекрут яєчника. Тому від такої кісти краще перед стимуляцією позбутися. Якщо ж ця кіста ще є гормонально активною в цей період, то звичайно це буде заважати нормальній стимуляції і адекватному росту фолікулів. Взагалі вважається, що потрібно починати стимуляції тоді, коли в яєчниках немає кістозних утворень більш ніж 9 мм в діаметрі.

Чи впливає кіста на якість фолікулів?

Якщо ми говоримо про ендометріоїдні кісти, то так. Встановлено в результаті досліджень, що при ендометріозі якість клітин одержуваних і їх кількість погіршується. У всіх інших випадках такого прямого зв'язку немає. Але якщо ми будемо починати стимуляцію на тлі гормонально активної функціональної кісти, наша стимуляція може бути не дуже успішною. Ми можемо отримати меншу кількість і гірше якість клітин, ніж могли б отримати у цій же жінці при відсутності кісти.

Що призводить до утворення кіст?

Це складне питання, тому що різновиди кіст дуже багато. Якщо ми говоримо про ендометріоз, то це попадання тканини схожих на ендометрій і їх розвитку поза організмом в даному випадку в яєчнику. Якщо ми говоримо про тератому дермоїдних, я вже говорив, що це потрапляння під час закладки тканини, які повинні потрапити в інше місце, потрапляння в яєчнику і тоді там розвиваються тканини, яких там не повинно бути. Якщо ж ми говоримо про величезну кількість різновиди інших кіст, то це порушення процесів в епітелії. Тобто кіста-це порожнину. Внутрішня поверхня кісти вислана епітеліальної тканиною. Епітеліальна тканина - це швидко діляться тканину і в цих тканинах часто виникають певні порушення розвитку розподіл цих клітин, їх спеціалізації. Ці процеси, якщо вони порушуються, можуть призводити до різних порушень, до розвитку постійних кіст, а не тимчасових, розвитку передракових і ракових захворювань. Тому причини тут складні, це і генетична схильність, порушення імунітету, можливо вплив зовнішнього середовища. До кінця ніхто точно Вам не скаже.

Як лікувати кісту?

Кісти лікуються, якщо ми говоримо про постійні кістах, то єдиний метод - це хірургічний метод. Якщо ж ми говоримо про функціональні кістах, то вони повинні йти самостійно. Можна сприяти цьому, створювати сприятливі умови за допомогою медикаментозної підтримки, застосування оральних контрацептивів для того, щоб зупинити процес розвитку і зростання виборів домінантного фолікула. Також вважається, що додавання прогістеронових апаратів сприяє зміні в судинах в стінках кіст, які сприяють їх розкриттю. І таким чином кіста може піти. Але звичайно ж єдиний метод лікування це хірургічний.

Чи призводять кісти до безпліддя?

Якщо ж ми говоримо про ендометріоїдних, то я вже сказав, що ендометріоз асоціюється зі зниженням фертильності. За іншими кістам прямого зв'язку немає. Але кісти можуть призводити до порушень, які змушують йти на оперативне лікування - припустимо, перекрут яєчника і жінка може в результаті операції втратити яєчник, і різні інші операції, які виконуються при наявності кіст, теж знижують оваріальний резерв і впливають на фертильність. Так що прямо впливають ендометріоїдні кісти, інші послідовно можуть мати негативний вплив.

Які ви можете дати рекомендації? Чи варто відразу звертатися в клініку? Або ж можна просто зайти в аптеку і купити якісь ліки від кіст?

Звичайно ж з кістами потрібно бути обережними. Перш за все, ви з лікарем повинні визначитися про яку кісті йде мова: про постійну або про функціональну? Який вид кісти? Яка її небезпека з точки зору потенційної онкологічної небезпеки. Тому для того, щоб не мати з цим проблем, потрібно регулярно звертатися до лікаря. Якщо у вас вивели якусь кісту, то за неї потрібно спостерігати, або до тих пір, поки вона піде і це буде зрозуміло, що вона функціональна кіста, або ж визначитися що вона постійна. Встановити тоді якого вона виду? Хоча остаточно покаже, звичайно ж, тільки гістологічне обстеження. Але встановивши, що вона постійна, зробивши з високою точністю припущення, до якого класу належить кіста, далі вже залежно від індивідуальних особливостей жінки, можна вже вибрати тактику.